O festivalu
LETNÍ LETNÁ ... 12 let

Od založení v roce 2004 festival Letní Letná uvedl 1.162 představení, které navštívilo celkem 251.300 diváků. Do České republiky přivezl takové špičky světového nového cirkusu jako soubory NoFit State Circus, Cirque Ici, Cirque Trottola, Les Colporteurs, 7 Fingers, Cirkus Cirkör, Compagnie XY, Compagnie Rasposo, Cirque Baroque, Cahin Caha, Malabar, Atelier Lefeuvre & André, Cie Galapiat, Le Poivre Rose, Cirque Inextremiste, Le Boustrophedon atd. Atraktivita festivalu neustále roste – v prvním roce navštívilo 60 představení a koncertů 6.300 diváků, v roce 2015 jich na více než 135 představeních bylo již přes 38.000. Letní Letná se za dvanáct let existence etablovala v pevnou součást nejen pražského, ale i celostátního kulturního kalendáře, stala se akcí, která nemá u nás obdoby – systematicky přiváží to nejlepší ze světového nového cirkusu a zároveň na více než dva týdny poskytuje vyžití dětem i jejich rodičům.

Festival se stal základnou, na které se prezentují široké veřejnosti domácí novocirkusové a divadelní soubory. V průběhu festivalu uvádějí premiéry svých nových projektů například soubory Cirk La Putyka, Losers Cirque Company, Cirque Garuda a další, díky divácké atraktivitě celé akce se jim zaslouženě dostává velké pozornosti.


 Letní Letná koprodukuje evropská představení, již v roce 2012 uvedla s obrovským úspěchem světovou premiéru projektu LaCrimae (kde se spojil švédský soubor Cirkus Cirkör s francouzským souborem Cahin-Caha a českým zástupcem Cirk La Putyka) a v roce 2014 pak projekt belgického souboru Le Poivre Rose s živým hudebním doprovodem Ivy Bittové. V roce 2015 pak festival koprodukčně stál u vzniku nového představení Losers Cirque Company – Walls & Handbags, které získalo Cenu Divadelních novin v kategorii Taneční a pohybové divadlo.Domácí tvůrci se díky festivalu dostávají do kontaktu se zahraničím, což přispívá k rozvoji nového cirkusu, jako umělecké disciplíny, v České Republice.Festivalu se daří na straně jedné přitáhnout každý rok obrovské množství diváků (v posledních letech přes 30.000), na straně druhé si uchovává příjemnou letní, až starosvětskou cirkusovou atmosféru, která není narušena masovostí nebo komerční vlezlostí. Letní Letná se tak stala místem pro setkávání přátel, známých, rodin s dětmi a aktivní trávení volného času. 

LETNÍ LETNÁ 2015 ... jaký byl poslední 12. ročník

12. ročník proběhl od 16. srpna do 3. září 2015 v pražských Letenských sadech. Nabídl divákům nejrozsáhlejší program ve své historii, celkem přes 135 představení. Překonán byl i rekord návštěvnosti, všechny akce vidělo přes 38.000 diváků. Hlavními hvězdami se staly britský soubor NoFit State Circus s představením Bianco a francouzský soubor Compagnie Rasposo s představením Morsure. Na festivalu proběhla také premiéra nového projektu Walls & Handbags souboru Losers Cirque Company, režisérky Jany Burkiewiczové a režijní dvojice SKUTR. Představení, na němž se festival Letní Letná podílel koprodukčně, se setkalo s nadšenými ohlasy diváků i recenzentů. Festival zahájil jednorázový videomapping souboru Cirque Garuda na šapitó britského souboru NoFit State Circus, díky kterému se na pražském Špejcharu „objevila“ unikátní knihovna architekta Jana Kaplického. Během šesti večerů se také návštěvníci setkali na plátně s tvorbou Ctibora Turby, při studijních projekcích byly uvedeny filmové záznamy jeho divadelních projektů. Další představení pro dospělé uvedly například soubory Kitch Kong Company, Cink Cink Cirk, Losers Cirque Company, Cirque Garuda, Cirkus TeTy, Cirkus Mlejn, Ilmatila nebo proběhl komponovaný večer Cirksession. Po celou dobu festivalu se konala až 5x denně dětská představení: například bublinář Václav Strasser, Divadlo Já to jsem, Divadlo Víti Marčíka, Kejklířské divadlo Vojty Vrtka, Divadlo KAKÁ, Bratři v tricku, Buchty a loutky, Bilbo compagnie, Divadlo Tramtarie, Divadlo Koňmo, Loutkové divadlo Basta-fidli, Teatrotoč, Studio dell´arte, Anička a letadýlko, Michal Hecht, Alena Dittrichová, Divadlo Tondy Novotného a řada dalších. Novinkou pro rodiče, kteří neměli hlídání dětí a chtěli navštívit večerní představení, byla tzv. Noční hlídka, kdy se o děti od 18 do 22 hodin postaraly se zajímavým programem lektorky z rodinného centra Jablíčkov a Milan Hugo Forman. V rámci programu proběhly speciální Dny s Českou televizí (např. koncert TvMiniUni) a Českým rozhlasem – rádiem Junior. Návštěvníci si mohli užít cirkusové dílny se členy Cirkusu LeGrando i výtvarné dílny pro děti. Po šesté proběhla také cirkusová škola pro děti Letní Letňák.
Photo: František Ortmann