O festivalu

O FESTIVALU LETNÍ LETNÁ 2004-2016

Nový cirkus je umění divácky široce přístupné a na tom lze stavět. Jenže bez neústupného dodržování kvality by se i tady dalo leccos zkazit. Ovšem když se člověk ohlédne za třinácti ročníky Letní Letné, uvědomí si, že tenhle festival opravdu nedovezl nic, co by nebylo dobré. A takovou bilanci hned tak každý nemá.
------- Jana Machalická, Lidové Noviny -------

Letní Letná - festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění. Do Prahy přiváží ty nejlepší soubory z celého světa. V průběhu třinácti ročníků představila nejen prestižní soubory z celé Evropy, ale uvedla také umělce z Austrálie, Kanady, Mexika či Uruguaye. Festival přivezl takové špičky světového nového cirkusu jako jsou například soubory Cirque Ici, Cirque Trottola, Les Colporteurs, 7 Fingers, Cirkus Cirkör, Compagnie XY, Cirque Baroque, Cahin Caha, Malabar, Atelier Lefevreu & André, Cie Galapiat, Le Boustrophedon Cirque Trottola & Petit Théâtre Baraque, Cirque Inextremiste, La Compagnie du Poivre Rose, NoFit State Circus, Compagnie Rasposo a další.

Letní Letná je jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích. Festival se poprvé konal v roce 2004 a během třinácti let se stal nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy - stal se akcí, která u nás nemá obdoby. Atraktivita festivalu neustále roste – v prvním roce navštívilo 60 představení a koncertů 6.300 diváků, v roce 2016 jich na více než 140 představeních bylo již přes 40.000.

Od svého založení uvedl festival 1.283 představení, které celkově navštívilo přes 279.000 diváků. Program vždy uvádí aktuální inscenace, které jsou v České republice a mnohdy i ve Střední Evropě uváděny premiérově, představuje soubory s vynikajícím renomé, patřící ke špičce a ověnčené mezinárodními cenami.

Letní Letné se na straně jedné daří přitáhnout každý rok obrovské množství diváků (v posledních letech přes 30.000), na straně druhé si uchovává příjemnou letní, až starosvětskou cirkusovou atmosféru, která není narušena masovostí nebo komerční vlezlostí. Letní Letná se tak stala místem pro setkávání přátel, známých, rodin s dětmi a aktivní trávení volného času.

Pro roky 2015-2016 získala Letní Letná značku EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association. Celkově byly v Evropě vybrány na základě hodnocení odborníků a mezinárodní poroty festivaly z 31 zemí.

Festival se intenzivně a dlouhodobě snaží o rozvoj a propagaci novocirkusové scény, pravidelně proto podporuje a pořádá setkání odborníků i setkání umělců s veřejností. Ve spolupráci s Centrem pro nový cirkus - Cirqueonem se letos opět uskutečnilo CIRKFÓRUM - jedinečné setkání profesionálů, promotérů, tourmanažerů, ředitelů divadel a festivalů, kteří chtějí spolupracovat v oblasti nového cirkusu a pomoci rozvoji žánru v našem euroregionu. Cílem tohoto setkání je networking a snaha se nalézt praktické možnosti spolupráce v regionu centrální Evropy a zároveň prezentovat českou profesionální scénu.

LETNÍ LETNÁ 2016... jaký byl poslední 13. ročník 
Třináctý ročník festivalu proběhl od 18. srpna do 4. září 2016 v pražských Letenských sadech. Nabídl divákům nejrozsáhlejší program ve své historii, celkem přes 140 představení. Překonán byl i rekord návštěvnosti, všechny akce vidělo přes 40.000 diváků. Hlavními hvězdami se staly: mezinárodní projekt LIMBO se stejnojmenným představením (to probíhalo v unikátním secesním dřevěném šapitu Magic Mirror dovezeném až z Belgie), francouzský soubor Compagnie Le Roux s představením The Elephant in the Room a australský soubor Circa s představením Beyond. Na festivalu proběhla také premiéra nového projektu Beach Boy(s) českého souboru Losers Cirque Company a režiséra Jiřího Havelky. Jedna z výrazných osobností nového cirkusu, americký divadelník, režisér a akrobat Daniel Gulko uvedl na festivalu v předpremiéře své zbrusu nové sólové představení o hledání vlastní identity a věčném tanci životem Bottom.

Rozšířenou scénou festivalu se letos poprvé stalo Divadlo Archa. Mezinárodní tým divadla KREPSKO zde uvede v pražské premiéře inscenaci Edgar's Echo inspirovanou životem a dílem Lewise Carrolla. Další představení pro dospělé uvedly například soubory Cie des Pieds Perchés, Radim Vizváry, Holektiv, Ondřej Holba, Eliška Brtnická, Cirkus TeTy, Bratři v tricku, VOSTO5, Kočovná společnost Žebřiňák nebo Squadra Sua. Po celou dobu festivalu běžela dětská představení až 5x denně: například Divadlo Koňmo, mim Václav Štraser a jeho svět duhových bublin, Bilbo compagnie Jiřího Reidingera, Buchty a loutky, Divadlo Tramtarie, Divadlo Víti Marčíka i Kejklířské divadlo Vojty Vrtka. Dětský svět obohatila Amálka K. Třebická, Vanda Hybnerová s Lucií Kašiarovou, Studio Dell’arte a řada dalších.

Část vstupenek na poslední představení souboru LIMBO byla organizátory festivalu věnována na podporu unikátního projektu CIRKUS PACIENTO organizace Zdravotní klaun. Výtěžek z prodeje benefičních vstupenek činil 79 500 Kč.

Oblíbenou součástí programu byl tradičně i Letní Letňák, letní festivalová škola pro děti od 6 do 15 let, kde se formou „příměstského tábora“ děti učily základům herectví, žonglování, práci s hlasem. Stejně jako v minulých letech byla jeho kapacita obratem vyčerpána, pořadatelé však nově nabídli i Letňáček+, který připravili na festivalové víkendy. Už druhým rokem měli také diváci možnost využít Noční hlídky - večerního hlídání dětí přímo v areálu festivalu.

Celý areál festivalu byl přístupný zdarma a nechybělo posezení v Baru Letní poloha, který se večer změnil v šapitó s hudebním programem, každý den zde také probíhaly filmové projekce.

Národní muzeum představilo na Letní Letné své cirkusové sbírky. Výstavu Cirkus v maringotce, jež přiblížila historii českého cirkusového umění a připomněla hostování významných i malých cirkusů v Praze, navštívilo během festivalu přes 1600 návštěvníků.
Photo: František Ortmann