O festivalu

O FESTIVALU LETNÍ LETNÁ 2004-2017

Festival Letní Letná přivádí do Prahy zahraniční i domácí soubory, které diváky vedou k vlastnímu definování pojmu nový cirkus. A pokaždé se hranice pojmu posunou.
------- Radmila Hrdinová, Právo, 2017 -------

Nový cirkus je umění divácky široce přístupné a na tom lze stavět. Jenže bez neústupného dodržování kvality by se i tady dalo leccos zkazit. Ovšem když se člověk ohlédne za třinácti ročníky Letní Letné, uvědomí si, že tenhle festival opravdu nedovezl nic, co by nebylo dobré. A takovou bilanci hned tak každý nemá.
------- Jana Machalická, Lidové Noviny, 2016 -------

Letní Letná - festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění. Do Prahy přiváží ty nejlepší soubory z celého světa. V průběhu čtrnácti ročníků představila nejen prestižní soubory z celé Evropy, ale uvedla také umělce z Austrálie, Kanady, Mexika či Uruguaye. Festival přivezl takové špičky světového nového cirkusu, jako jsou například soubory Cirque Ici, Cirque Trottola, Les Colporteurs, 7 Fingers, Cirkus Cirkör, Compagnie XY, Cirque Baroque, Cahin Caha, Malabar, Atelier Lefeuvre & André, Cie Galapiat, Le Boustrophedon Cirque Trottola & Petit Théâtre Baraque, Cirque Inextremiste, La Compagnie du Poivre Rose, NoFit State Circus, Compagnie Rasposo, Cirque Alfonse, Collectif Malunés a další.

Letní Letná je jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích. Festival se poprvé konal v roce 2004 a během čtrnácti let se stal nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy - stal se akcí, která u nás nemá obdoby. Atraktivita festivalu neustále roste – v prvním roce navštívilo 60 představení a koncertů 6.300 diváků, v roce 2017 jich na více než 190 představeních bylo již přes 45.000.

Od svého založení uvedl festival 1.477 představení, které celkově navštívilo přes 324.000 diváků. Program vždy uvádí aktuální inscenace, které jsou v České republice a mnohdy i ve Střední Evropě uváděny premiérově, představuje soubory s vynikajícím renomé, patřící ke špičce a ověnčené mezinárodními cenami.

Letní Letné se na straně jedné daří přitáhnout každý rok obrovské množství diváků (v posledních letech přes 40.000), na straně druhé si uchovává příjemnou letní, až starosvětskou cirkusovou atmosféru, která není narušena masovostí nebo komerční vlezlostí. Letní Letná se tak stala místem pro setkávání přátel, známých, rodin s dětmi a aktivní trávení volného času.

Pro roky 2015-2018 získala Letní Letná značku EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association. Celkově byly v Evropě vybrány na základě hodnocení odborníků a mezinárodní poroty festivaly z 31 zemí.

Festival se intenzivně a dlouhodobě snaží o rozvoj a propagaci novocirkusové scény, pravidelně proto podporuje a pořádá setkání odborníků i setkání umělců s veřejností.

LETNÍ LETNÁ 2017... jaký byl poslední 14. ročník 

V roce 2017 se festival Letní Letná konal již po čtrnácté a opět posunul své vlastní hranice v počtu celkem 194 představení i návštěvnosti, která překonala hranici 45.000 návštěvníků.

Festivaloví návštěvníci byli svědky řady premiér i projektů připravených výhradně pro Letní Letnou. Takovým projektem bylo například slavností open-air zahájení BESTIARIO, které pod taktovkou režisérky Firenzy Guidi /NoFit State Circus – Wales/ propojilo po týdenním intenzivním workshopu domácí i zahraniční artisty ve společném programu, ten pak sledovaly 3 000 návštěvníků.

Speciální projekt si pro návštěvníky Letní Letné přichystal Cirk La Putyka ve spolupráci se rwandskými Future Vision Acrobats Jejich společné představení HIT, Tell the difference bylo k vidění výhradně na Letní Letné. Svou novinku na Letné premiérově uvedli i Losers Cirque Company. Jejich Kolaps budil již předem vysoká očekávání a dle reakcí publika i odborné kritiky je očekávání dalece překonali.

Zahraniční program představil velkolepou show v podání renomovaných kanadských Cirque Alfonse, stejně tak ovšem nabídl komorní představení katalánských matadorů Escarlata Circus či francouzských Atelier Lefeuvre & André. Francouzsko-belgičtí Collectif Malunés předvedli vrcholnou akrobacii okořeněnou humorem a zcela ovládli letenské publikum.

Část vstupenek na závěrečné představení souboru Cirque Alfonse byla organizátory festivalu již podruhé věnována na podporu unikátního projektu CIRKUS PACIENTO organizace Zdravotní klaun.

Festival si zakládá na tom, že je významnou platformou české novocirkusové scény a snaží se podporovat domácí soubory a umělce. V letošním roce tak měla prostor představit se široké veřejnosti kromě stálic české novocirkusové scény (Cirkus TeTy, Holektiv, Ilmatila a Cirkus Mlejn, Bratři v tricku nebo Squadra Sua) celá řada mladých souborů, jako jsou například Feel The Universe Circus Company, Cink Cink Cirk, tYhle nebo duo Hand to violin.

Jedinečným počinem byly tři tematické večery, z nichž byl každý věnován jinému typu novocirkusového umění. Večer věnovaný mladé nastupující generaci novocirkusových artistů s názvem Cirksession je již tradicí, ale v letošním roce přibyl také den věnovaný umění žonglování a další večer s názvem Mimsession patřil pantomimě, která má v Čechách velkou tradici.

Po celou dobu festivalu běžela dětská představení až 5x denně: například Bratři v tricku, mim Václav Štraser a jeho svět duhových bublin, Bilbo compagnie, Buchty a loutky, Divadlo Cirkus Žebřík, Divadlo Víti Marčíka, divadlo KAKÁ, Vanda Hybnerová s Lucií Kašiarovou, LokVar a řada dalších souborů i jednotlivců.

Návštěvníci si mohli užít cirkusové dílny se členy Cirkusu LeGrando či Cirqueonu, i výtvarné dílny pro děti.

Oblíbenou součástí programu byl tradičně i Letní Letňák, letní festivalová škola pro děti od 6 do 15 let, kde se formou „příměstského tábora“ děti učily základům herectví, žonglování, práci s hlasem. Jeho kapacita byla obratem vyčerpána, děti se ale mohly již po druhé zúčastnit víkendového „příměstského tábora“ Letňáček PLUS. Již tradičně měli diváci možnost využít Noční hlídky - večerního hlídání dětí přímo v areálu festivalu.

Celý areál festivalu byl přístupný zdarma a nechybělo posezení v Baru Letní poloha, který se večer změnil v šapitó s hudebním programem.

 
Photo: František Ortmann