O festivalu

O FESTIVALU LETNÍ LETNÁ 2004-2018

Festival nového cirkusu Letní Letná slavil půlkulaté narozeniny. Za tu dobu naučil Čechy znovu milovat artisty.
------- Reflex, 2018 -------

Festival Letní Letná přivádí do Prahy zahraniční i domácí soubory, které diváky vedou k vlastnímu definování pojmu nový cirkus. A pokaždé se hranice pojmu posunou.
------- Radmila Hrdinová, Právo, 2017 -------

Nový cirkus je umění divácky široce přístupné a na tom lze stavět. Jenže bez neústupného dodržování kvality by se i tady dalo leccos zkazit. Ovšem když se člověk ohlédne za třinácti ročníky Letní Letné, uvědomí si, že tenhle festival opravdu nedovezl nic, co by nebylo dobré. A takovou bilanci hned tak každý nemá.
------- Jana Machalická, Lidové Noviny, 2016 -------

Patnáct let již udává Letní Letná krok novému cirkusu v České republice. Během té doby se stala nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy. Od samého počátku představuje festival českému publiku špičkové zahraniční soubory, neúnavně podporuje a pomáhá rozvíjet domácí scénu a řadě domácích souborů pomohl otevřít pomyslné dveře do „šapitó“ celého světa. Podrobné informace o jednotlivých ročnících najdete v rubrice Archiv.

Od svého založení uvedl festival 1700 představení, které celkově navštívilo přes 390.000 diváků. Program vždy uvádí aktuální inscenace, které jsou v České republice a mnohdy i ve Střední Evropě uváděny premiérově, představuje soubory s vynikajícím renomé, patřící ke špičce a ověnčené mezinárodními cenami. Zatímco v prvním roce navštívilo 60 představení a koncertů 6.300 diváků, v roce 2018 jich na více než 190 představeních bylo již 55.000.

Letní Letné se na straně jedné daří přitáhnout každý rok obrovské množství diváků (v posledních letech přes 40.000), na straně druhé si uchovává příjemnou letní, až starosvětskou cirkusovou atmosféru, která není narušena masovostí nebo komerční vlezlostí. Letní Letná se tak stala místem pro setkávání přátel, známých, rodin s dětmi a aktivní trávení volného času.

Pro roky 2015-2018 získala Letní Letná značku EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association. Celkově byly v Evropě vybrány na základě hodnocení odborníků a mezinárodní poroty festivaly z 31 zemí.

Festival se intenzivně a dlouhodobě snaží o rozvoj a propagaci novocirkusové scény, pravidelně proto podporuje a pořádá setkání odborníků i setkání umělců s veřejností.

„Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!“ konstatuje Jiří Turek, ředitel a zakladatel Letní Letné.

LETNÍ LETNÁ 2018... jaký byl poslední 15. ročník 

V letošním roce oslavil festival Letní Letná patnácté narozeniny a opět posunul své vlastní hranice jak v počtu představení tak i návštěvností, která překonala hranici 55 000 návštěvníků.

U příležitosti oslav patnáctých narozenin zahájila festival velkolepá open air show. Více než třicet artistů, klaunů, tanečníků a muzikantů z České republiky i ze zahraničí pod vedením režiséra Daniela Gulka předvedlo své schopnosti v představení s názvem De Nova Stella, které vzniklo speciálně pro Letní Letnou. Představení bylo uvedeno dvakrát a vstup byl zdarma.

Festivaloví návštěvníci byli svědky také řady premiér. Evropskou premiéru svého zbrusu nového představeni Dans ton coeur uvedl v Praze renomovaný soubor Akoreacro a sklidil nadšené ohlasy jak ze strany odborné kritiky, tak ze strany veřejnosti. Svou novinku Vzduchem na Letné premiérově uvedli i divákům dobře známí Losers Cirque Company . Jedinečný zážitek nabídlo představení Bestias od Baro d´Evel Cirk Cie, ve kterém vedle akrobatů vystupovali také koně, andulky a vrána. Adrenalinoví dobrodruzi Cirque Inextremiste přijeli s představením Extension, kterým s úspěchem navázali na předchozí Extrêmites.

Festival si zakládá na tom, že je významnou platformou české novocirkusové scény a snaží se podporovat domácí soubory a umělce. V letošním roce tak měla prostor představit se široké veřejnosti cela řada mladých souborů, například Vít Neznal & kol., Bratři v tricku, Holektiv, Collective Momentum, Feel the Universe Circus Company, Divadlo Bolka Polivky, Squadra Sua, VOSTO5, Cink Cink Cirk a další.

Letní Letná letos měla co nabídnout i profesionálům v novocirkusovém prostředí. Ve spolupráci s festivalem se uskutečnila mezinárodní konference Circus and Its Others II, jejím hlavním pořadatelem byl CIRQUEON – Centrum pro novy cirkus a soustředila se zejména na problematiku „podoby a proměny“ současné (novo)cirkusové praxe.

 Ve stejných dnech festival poprvé ve své historii organizoval Professional days – prezentaci českých novocirkusových umělců převážně určenou pro zahraniční promotéry, festivalové ředitele a účastníky konference Circus and Its Others. Ve třech dnech bylo představeno šest večerních představení a dva komponované večery – Gala show žonglérů a Cirksession, které prezentovaly to nejlepší z české novocirkusové scény. Umělci se se zahraničními navštěvníky mohli seznámit také během dvou neformálních večerních setkaní.

Nedílnou součástí festivalu je již od prvních ročníků dětský program. Kromě dětských představení jsou pro malé, menší i nejmenší připraveny i výtvarné či pohybové dílny a další aktivity. Velký zájem provází tradičně cirkusový příměstský tábor pro děti Letní Letňák a víkendový Letňaček PLUS. Již třetím rokem nabízíme také večerní hlídání dětí s názvem Noční hlídka.

Celý areál festivalu byl přístupný zdarma a nechybělo posezení v Baru Letní poloha, který se večer změnil v šapitó s hudebním programem.
Photo: František Ortmann